Samochód zastępczy z OC Sprawcy. Kiedy i na jakich warunkach?

 1. Odzyskamy Odszkodowanie
 2. /
 3. Aktualności
 4. /
 5. Samochód zastępczy z OC Sprawcy. Kiedy i na jakich warunkach?

Samochód zastępczy z OC Sprawcy. Kiedy i na jakich warunkach?

Samochód zastępczy z OC sprawcy po kolzji. Coraz częściej samochód zastępczy to rzecz oczywista przy szkodzie z OC sprawcy. Czy samochód zastępczy należy się każdemu?

Według Sądu Najwyższego szkodą majątkową nie jest utrata możliwości korzystania z auta. Ubezpieczyciel nie zapłaci za auto, które poszkodowany mógłby wynająć, a za auto które faktycznie wynajął. Warto pamiętać, że sam wynajem samochodu musi być celowo i ekonomicznie uzasadniony. Wynajmując auto zastępcze nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej, należy się upewnić, że nie mamy innego auta z którego możemy korzystać, auto zastępcze będzie takiej samej klasy jak nasze auto, a stawki za jego wypożyczenie są standardowymi stawkami w danym mieście. Jeżeli te zasady zostaną zachowane nie powinno być problemów z odzyskaniem pieniędzy za samochód zastępczy. Koszty pojazdu zastępczego powinny być zwrócone wraz z kwotą z kalkulacji, co będzie wyszególnione na decyzji o przyznaniu odszkodowania. Auta zastępcze oferują warsztaty, wypożyczalnie samochodowe lub Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Przed podpisaniem umowy na pojazd zastępczy dobrze jest się rozeznać w warunkach zwrotu kosztu najmu pojazdu zastępczego oraz stawkach najmu obowiązujących w danym regionie. Auto zastępcze należy nam się również przy uznaniu szkody całkowitej. Można z niego korzystać od czasu zgłoszenia szkody do dnia wypłaty odszkodowania plus 7 dni jako czas na zakup nowego auta. Jeżeli chodzi o szkodę częściową to auto zastępcze należy nam się od dnia wstawienia auta do warsztatu do chwili naprawienia auta. Ważna zasadą jest zbieranie całej dokumentacji związanej z likwidacją szkody na pojeździe. Ułatwi to proces odzyskiwania pieniędzy związanych z kosztem najmu pojazdu zastępczego.

Podsumowując:

 • auto zastępcze z OC sprawcy należy się zarówno osobie fizycznej jak i osobie prowadzącej działalność gospodarczą,
 • aby sprawnie odzyskać pieniądze za pełen okres wynajmu auta należy zebrać całą potrzebną dokumentację związaną z procesem likwidacji szkody,
 • dobrze jest upewnić się na jakich warunkach można wypożyczyć auto zastępcze,
 • samochód zastępczy przysługuje tylko i wyłącznie osobie, która nie ma drugiego samochodu,
 • wynajem auta zastępczego musi być ekonomicznie uzasadniony

Jeżeli miałeś szkodę, prześlij swój kosztorys na biuro@odzyskamyodzkodowanie.pl my wyliczymy zaniżone odszkodowanie i odkupimy szkodę.

Skontaktuj się z nami

w celu uzyskania należnego

odszkodowania OC

Opisz swój przypadek.

Skontaktujemy się w ciągu 24h.

  Załącz kosztorys szkody

  Aby wybrać wiele plików, zaznacz je

  z wciśniętym klawiszem "ctrl"